Tanácsok jigeiko-hoz

Jigeiko közben, ha az ellenfeled erősebb, mint te:

Próbáld többnyire agresszív támadások által lemérni a szellemed, a mozgásod és a stratégiád hatékonyságát. Tervezd meg az arra a napra szolgáló stratégiádat és nézd meg, hogy ez működik-e.

A tiszteletlenség egy jele, ha túl sok ellentámadást végzel egy jóval tapasztaltabb motodachival szemben. Ha te fiatal vagy, neked kell többször kezdeményezni.

Továbbá, egy magasabb fokozatú elenféllel szemben ne használj tsukit, hacsak nem mondják azt, hogy bármit szabad. Állj készen arra, hogy tengernyi tsuki támadásnak állj ellen, ha mégis ezt teszed

Ha az ellenfeled közel azonos szintű:
Nagyjából egyenlő mennyiségű támadás és ellentámadást végezz. Lásd, hogy hogyan reagálnak az erős támadásaidra. Próbáld előrelátni, amit tenni fognak,  hogy képes legyél  kihasználni a hibáikat, amikor csak tudod.
Azonos szintű vívóval szemben próbálj tzukit gyakorolni.

Ha te erősebb vagy, mint az ellenfeled:
Többnyire ellentámadásokat végezz, illetve gyakran próbálj reflexből reagálni. Figyeld meg az ellenfél mozgását és próbálj minden vágást tisztán teljesíteni. Nincs sok értelme támadást gyakorolni, mert az esetek 90%-ban képes vagy megvágni őt.
Ez annak az ideje, hogy fejleszd a látásod. Vigyázz,  láss és tanulj.

forrás: http://leicesterkendo.users.btopenworld.com/a_technical_guide_of_kendo.htm


Takano Shigeyoshi:
Tanácsok Kendo Gyakorláshoz

1. A kezdők gyakoroljanak keményen rövid időperióduson belül, nagy mozgással.
2. A testtartásod és a viselkedésed legyen mindig jó.
3. Kendóban a testtartás nagyon fontos. Ha a testtartás rossz, nem beszélhetünk kendóról és semmi haszna helytelen tartással gyakorolni.
4. Ha chudan no kamae-ben állsz, a jobb lábfejed ne nézzen kifelé. Azok, akik így állnak, nem fognak soha fejlődni.
5. A shinai fogásakor a bal kéz hüvelykujja nézzen lefelé.
6. Chudan no kamae használatakor a bal kéz a köldök előtt legyen. A jobb kéz lazán tartsa a shinai-t és csak a vágás pillanatában vigyél bele erőt. Közvetlenül utána lazítsd el ismét.
7. Vannak, akik sonkyo-ból való felállás után közvetlenül jobbra indulnak el. Ezt a szokást el kell hagyni, mert így gyengének fogsz tűnni. Mindig egyenesen előre menj.
8. Ha az elülső láb mozdul, a hátulsó azonnal kövesse. Hasonlóképpen, ha a hátsó láb hátra mozdul, az első kövesse azonnal.
9. Fontos megfelelő távolságot tartani közted és az ellenfél között.
10. Igyekezz mindig olyan messziről támadni, amilyen messziről csak tudsz.
11. A kezdők a helyes men és kote vágásra koncentráljanak. A do és a tsuki majd adódik magától.
12. Ahelyett, hogy először vágsz, majd győzöl, jobb először támadni, győzni, majd csak azután vágni.
13. Vágj men-t a jobb láb előre mozdításával. Eközben figyelj oda rá, hogy a jobb lábad ne érintse a talajt.
14. Nem jó a jobb lábat túl magasra emelni vágáskor. Használj suri-ashit.
15. Amikor vágsz, előbb térítsd el az ellenfél kensaki-ját az útból, majd vágj.
16. A legjobb idő a vágásra, amikor az ellenfél megkezdi a támadást, vagy amikor hátra lép.
17. Ha már eljutottál egy bizonyos szintre, figyelj oda a lábmunkádra. A lábak mindig kövessék egymást.
18. Ha az ellenfél egy pillanatra védtelennek tűnik, vidd le a kensakid, támadj az ellenfél jobb kezére, hogy meghátrálásra késztesd. Azután támadj.
19. Légy óvatos a kensaki leengedésével, ne vidd le vele együtt a testedet is. Inkább próbálj előre lépni, akár csak egy fél lépést. Ha az ellenfél hátra felé mozdul, támadj ment.
20. A Kirikaeshi arra szolgál, hogy megszabadítson a vállakban ébredő feszültségtől. Amikor ezt gyakorlod, lazíts, emeld fel mindkét karod annyira, hogy köztük lásd az ellenfeled, majd vágj úgy, mintha meg akarnád vágni. Figyelj oda, hogy megfelelő szögben vágj. Nem jó túl gyorsan visszarántani a shinai-t. Ha motodachi vagy, hagyd vágni az ellenfelet és fogadd szépen a vágásokat. sose fogadd úgy, hogy visszavágsz, vagy hogy próbálod visszafordítani az ellenfél erejét. Mindig hagyd, hogy az ellenfél előre jöjjön. Addig folytasd, amíg az ellenfél fáradtnak nem tűnik, ekkor engedd, hogy megvágja az utolsó ment. Ennek a vágásnak olyan távolságból kell történnie, ami pont egy lépést tesz szükségessé. Hagyd, hogy lélegzetet vegyen előtte, ha szükséges, de ne feledd, hogy ez az utolsó men az a legfontosabb vágás, ami lezár egy shiai-t.
21. Gyakorolás közben gondolj arra, hogy ha hibázol, megvágnak, vagy megszúrnak.
22. Gyakorlás közben mindig figyelj oda a távolságra, és mindig legyen kiai-d. Halehetőséget látsz, mindig támadj, akkor is ha kiderül, hogy mégsem elég egy pontra. Ez mindig nagyon fontos.
23. Támadj akkor, amikor az ellenfélben a legkisebb változást érzékeled.
24. Túl késő azután vágni, amikor a vágásra gondolsz. Addigra már vágnod kell, amikor rágondolsz.
25. Vágáskor nyomd előre a jobb karod és használd egyszerre a lábad, csípőd és karod.
26. Tai-atariban ütközéskor próbáld felnyomni az ellenfél karjait.
27. Mindig gondolkodj előre és nem számít milyen fáradt vagy, állj mindig büszkén. Így nem fognak tudni megvágni.
28. Ha az ellenfél támad, ne törd meg a kamae-dat, hanem lépj előre, ekkor a kensakid az útjában lesz. Így nem fogod azt érezni, hogy vesztettél.
29. Men vágás után ne emeld fel a karod, hanem koncentrálj a zanshin-odra.
30. Ha az ellenfél támad, ne csak hárítsd a shinai-ját, hanem alkalmazz suriage waza-t és támadj vissza.
31. Ha hiki-ment vágsz, ne emeld fel a karod azonnal.
32. Kote vágásnál ne hajoljon bal felé a tested. Mindig egyenes tartással vágj.
33. Ne háríts, vagy támadj oldal irányban.
34. Egy erőtlen kote vágás hátra felé mozgással nem számít ipponnak.
35. Ha az ellenfél tsukit szúr, ne félj és ne lépj hátra.
36. Do vágás után is mindig mutass zanshin-t és ne veszítsd szem elől az ellenfeled.
37. Nyomd az ellenfél kensaki-ját, és ha nem reagál, támadj azonnal. Ha visszanyom, a másik oldalról támadj.
38. Amikor az ellenfél men-t támad, várj addig, amíg majdnem elér. Amint a teste kinyúlik, vágj do-t. Oji-kotét hasonlóan vágj.
39. Men vágáshoz olyan távolságról, ahol a ken-sakik éppen érintik egymást, nyomd kicsit az ellenfél kensakiját és vidd ki a középvonalból. Ezután támadj anélkül, hogy a shinai-d túl magasra emelnéd.
40. Fontos, hogy a kensakid mindig az ellenfél középvonalában tartsd.
41. Támadáskor csavard a shinaid az ellenfél shinai-ja köré és vágj a bal oldalról. Ha az ellenfél megpróbálja megvágni a kotéd, nyújtsd előre a karod. A kote így nem lesz találat.
42. Ha jodan no kamae-t alkalmazol, ne tartsd túl erősen a shinait egészen a vágás pillanatáig.
43. Ha az ellenfél használ jodan no kamae-t, és te chudan no kame-t, tartsd úgy a shinai-d, hogy védd a jobb kotéd, a tsubá-val pedig óvd a bal kotéd. Majd lépj előre.
44. Ha az ellenfél jodan no kamae-ból támad, ne emeld fel a karod, hanem védd a jobb kotéd a shinai-val. Majd lépj előre félelem nélkül.
45. Ha jodan no kame-ból vívsz, veszíteni fogsz, ha hátrálsz.
46. Ha mindketten jodan no kamae-t használtok, és az ellenfél a kotédra támad, ne húzd hátra a karod, hanem lépj a lábaddal és azonnal támadj vissza.
47. Nem számít milyen fáradt vagy, ne lélegezz a szádon át, mert így elveszíted minden erődet. Mindig zárd szorosan a szád és lélegezz az orrodon keresztül.
48. Amikor gyakorolsz, gondolj arra, hogy te és az ellenfeled is tanulni próbáltok. Ne légy önző!
49. Két féle látás van. Az egyik, amit a szemeddel látsz, a másik, amit a szíveddel. Amit a szemeddel látsz, a látásnak csak kis része és gyakran vannak benne hibák. Amit a szíveddel látsz, nagyon fontos és megláthatsz olyan dolgokat is, amik a szemnek láthatatlanok. Ez nemcsak a kendóra igaz, hanem az életben mindenütt. Ezért ha megtanulsz egyszerre látni a szemeddel és a szíveddel, biztosan nagy hasznodra lesz.
50. A shinai, amit először használsz, legyen hosszú. Azután egyre rövidebb és rövidebb. Yamaoka Tesshu sensei eleinte egy 4-5 shaku hosszúságú shinait használt. Majd egyre rövidítette, amíg már nem volt többé szüksége shinai-ra.


Takano Shigeyoshi hanshi (1877-1957)
A Mito Tobukan vívóiskola növendéke volt, később az Onoha-Itto-ryu képviselője. Moriji Mochida hanshitól szenvedett vereséget a császár színe előtt rendezett Tenran Taikai döntőjében. Az ő tanítványa volt Abe Saburo, az első Össz-Japán Bajnokság második helyezettje és később hanshi 9. dan.